Kurzy „Sebevědomí - Kreslení pravou mozkovou hemisférou“

Obrázek, který nakreslila druhý den
paní na jednom z našich kurzů

Toto je jedna z domácích prací
naších kurzistů. Lidé nám své
obrázky rádi posílají :-)

SEBEVĚDOMÍ - KRESLENÍ PRAVOU MOZKOVOU HEMISFÉROU - tužka

Dokáže to každý a stačí na to jeden víkend.

Od začátku roku 2002 pořádáme kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou a ještě se za tu dobu nestalo, aby někdo za víkend  portrét nenakreslil. Každý si po třech dnech odnáší domů ve velkých deskách ohromný kus své šikovnosti – vlastní portrét k nerozeznání od skutečnosti. Přesvědčete se sami viz ukázky prací nebo videogalerie.

Třetí den kreslíme tužkou VLASTNÍ PORTRÉT

Ve skutečnosti nejde jen o kreslení, jde o to, naučit se VĚRIT SÁM SOBĚ a ověřit si, že když člověk chce, dokáže cokoli. I kreslit mohou umět všichni. Při kresbě portrétu začnete pracovat sami na sobě - rozvíjet svou tvořivost, sebevědomí, trpělivost, schopnost ohodnotit sám sebe, vyznat se sám v sobě. A proč budeme kreslit  třetí den vlastní portrét ?

Tento kurz není jen o kreslení, protože si velmi rychle ověříte, že nakreslit portrét dokáže každý z nás. Tento kurz by měl nastartovat člověka k tomu, aby se zamyslel, co v životě skutečně chce a uvědomil si, že jeho možnosti a schopnosti jsou neomezené a to i v jiných oblastech života. Přitom na začátku stačí "jen umět držet tužku v ruce". 

Kurz je zaměřen na sebepoznávání. Nedílnou součástí třetího dne kurzu je, při kresbě vlastního portrétu, rozbor některých rysů obličeje. Například se dozvíte, co znamenají velké, či malé duhovky. Široké, či úzké rty. Kde a proč se v nás bere strach z kreslení, netrpělivost, podceňování se, neschopnost se umět kladně ohodnotit. Proč těžko přijímáme pochvalu a další zajímavosti a to nejen ze světa kreslení. O čem kurz opravdu je, popsali lidé, kteří kurzem prošli a vše popsali v sekci „Vaše názory".

Kurz je vhodný pro ty:

  • kdo si uvědomují, že za ně v životě nikdo nic neudělá, že musí každý hezky sám
  • kdo chce odhalovat své slabosti a dále s nimi pracovat
  • kurz je též vhodný jako příprava na talentové zkoušky
  • kurz je vstupní branou do kurzu Řeč těla
  • kdo se chce naučit krásně kreslit tužkou

Věk účastníků

Kurz je od 13 let. Zatím nejstarším účastníkem našich kurzů byla 74 letá paní :-) a také vlastní portrét nakreslila. Ale v říjnu 2013 padl věkový rekord. Na kurz přišla 84 letá paní Vlasta -  více informací.

Rozdíl mezi dvoudenním a třídenním kurzem

Pokud se rozhodnete pro třídenní kurz, budete kreslit třetí den navíc vlastní portrét. S sebou vezměte vlastní foto či foto někoho z rodiny. Rozměr cca: 20x12 cm. Váš portrét budeme zvětšovat na velký formát A3.

Dvoudenní kurzy jsou zaměřeny, oproti třídennímu, především na techniky kreslení. Sebepoznávání jen okrajově. Pokud vám vyhovuje termín kurzu třídenního, můžete využít jen dvou dnů.

PROČ KRESLÍME TŘETÍ DEN VLASTNÍ PORTRÉT

Třetí den kreslí každý účastník kurzu sám sebe nebo někoho z rodiny. Zvětšujeme z malé fotografie na veklý formát A3.

kresleni_treti_den_01.jpg kresleni_treti_den_02.jpg

A proč kreslíme "právě vlastní  portrét"  ?

Jeden z nejzajímavějších pocitů člověka je, dívat se na sebe do zrcadla. Ale ne při tom, když se potřebujete učesat, nalíčit, nebo pánové oholit. Ale, dívat se jen tak, bez potřeby něco konkrétního dělat. Jen se tak na sebe dívat.

Ne každý to dokáže.
Jsou lidé, kteří nedokáží dívat se sami na sebe do zrcadla a utíkají. Pak jsou lidé, kterým to dělá problém, ale dívají se, alespoň chvíli to dokáží. A nakonec jsou lidé, kterým to vůbec nevadí, naopak dělá jim to radost, je jim to příjemné, usmívají se na sebe.

Myslíte, že každý člověk je jiný? Jeden to dokáže, druhý ne...
Nejsou jiní, je to o SEBEPŘIJETÍ, je to o tom, dokázat MÍT SE RÁD.

Mít rád sám sebe, znamená dokázat se na sebe dívat a mít dobrý pocit.
Dobrý pocit sám ze sebe – jak se chovám, co dělám, jak smýšlím, jak jsem prospěšný, jak umím pracovat, jak se umím radovat, jak se umím bavit, jak se umím smát, nebo i plakat.

Člověk nejprve musí mít důvod, proč se mít rád a když ho nemá, je velmi těžké dívat se sám na sebe. Někteří lidé by se nejraději ani neviděli, kdyby dohledali skutečný důvod, proč se nechtějí ani vidět a začali měnit ty věci, které jim na sobě vadí a odstraňovat je, byli by po čase překvapeni. Už by neměli pocit, že se na sebe nemohou dívat.
Dívání se sám na sebe nebo spíš do sebe není totiž o vzhledu, je tam něco víc, je tam něco hlubšího. Něco, co nám na nás vadí, ale není to vzhled. Jakoby to tušíme, ale bojíme se toho. Proto je jednodušší říci, že důvodem, proč se na sebe nemůžeme dívat, je náš vnější vzhled.

Znám tolik lidí, kteří nesplňují kritéria reklamní krásy a přece jsou TAK KRÁSNÍ a znám tolik lidí, kteří jsou dle dnešních parametrů určujících krásu někde na vrcholu - a přece NEjsou krásní.
Určitě jste někdy měli stejný pocit.

Jak jste na tom vy?
Nevíte? Nebo víte a neznáte co s tím?

Když jsem nahoře psala, že jeden z nejzajímavějších pocitů člověka je, dívat se na sebe do zrcadla, tak ještě mnohem zajímavější a úžasnější pocit je, kreslit sám sebe. Proč?
Celý třetí den kreslíme sami sebe (kdo chce , kreslí své děti, rodiče, nebo někoho příbuzného) a to na čtvrtku velkého formátu A3. Jako předloha nám poslouží malá fotografie, to znamená, že 4x zvětšíme portrét z malé fotografie na velkou čtvrtku.
Když se takto člověk kreslí, dívá se celý den sám na sebe, hodiny se dívá do vlastních očí, na vlastní nos, rty, zuby , vrásky... Je to velmi zvláštní pocit. Poznáváte při něm, jak vnímáte sami sebe. Někteří lidé procházejí nádhernými pocity, jako je dojetí, spokojenost, radost, nadšení, úleva, ale někteří naopak procházejí až takovými pocity, jako je – nemám se rád, nelíbím se sám sobě, nejsem se sebou spokojen, jak to vypadám,.... a věřte, že to není jen o vzhledu.

Je to neuvěřitelná škála pocitů, kterými člověk postupně prochází. Je to proces, při kterém si člověk může hodně uvědomovat a zároveň hodně do budoucna měnit. Je to práce- sám se sebou, nebo spíš - sám na sobě.

Po kurzu doporučuji lidem nakreslit si doma postupně celou rodinu. To proto, aby poznali, jaký mají k dotyčným vztah. Je totiž nádherně vidět, když někdo kreslí někoho, koho opravdu miluje – kreslení jde zlehka, s radostí, tužka sama jezdí po papíře, nic nedrhne, málo se gumuje. A naopak, když není vztah v pořádku, kreslí se dotyčnému ztěžka, vybavují se nepříjemné vzpomínky.
To samé se děje, když kreslí člověk sám sebe. Buď se má rád , nebo ne. Podle toho jde práce, podle toho má člověk pocity při práci a podle toho se vybavují vzpomínky a zážitky z minulosti. Buď příjemné, nebo nepříjemné.
Je to velmi zajímavé, je to takový způsob sebepoznávání a poznávání svých blízkých.
Je to neopakovatelný zážitek, při kterém si člověk může mnoho uvědomovat. Ale co je mnohem důležitější, může na základě uvědomění mnoho věcí do budoucna měnit. Při kreslení si může člověk třeba uvědomit vztah k druhým, jejich chování, jednání, myšlení, působení na nás, jak s námi hovoří – to když kreslí někoho. Když kreslí sám sebe, je to to samé. Přehodnocuje své chování, myšlení, jednání, svůj život.

Ano, někomu proběhne v hlavě, během kreslení vlastního portrétu, celý jeho život.

I to příjemné i to nepříjemné.
A pak se může rozhodnout co s tím : je to dobré, budu tak žít dál, nebo chce to změnu, měl bych něco udělat, něco změnit.
Protože bych se jednou chtěl sám na sebe podívat do zrcadla, nebo na vlastnoručně nakreslený portrét a chtěl bych mít dobrý pocit. Dobrý pocit nejen z toho, jak se umím nakreslit, ale jak na portrétu vypadám. Ne na povrchu, ale tam někde v hloubce, uvnitř.

A třeba proto, že mnoho lidí hledá cestu k sobě, chodí kreslit vlastní portrét na kurz. A možná právě proto, někdy tečou při kreslení (sama sebe) slzičky. Někdy to jsou slzy dojetí, někdy slzy rozčarování, někdy slzy zklamání.
Co tomu říkáte?

Říkáte si: „Mám mít strach?"
Nemusíte.

Můžete na kurzu kreslit portrét někoho cizího, pro začátek. Někoho, koho si vyberete třeba z časopisu. A až jednou najdete odvahu kreslit sám sebe a podívat se při tom: na sebe a do hloubky: do sebe, pochopíte, že je to jeden z prvních kroků na cestě začít si budovat hezčí, čistější vztahy, hezčí život. Že je to cesta k tomu, budovat správný vztah sám k sobě, správný vztah k ostatním.

Zkrátka, z kurzu si mimo portrétu známé osoby na A4 a vlastního portrét na A3, odnesete i spousty zajímavých pocitů, které při kreslení zažijete a spousty informací z oblasti běžného života i duchovna. Nebudeme čarovat, ale budeme povídat.

Čarovat bude tužka na papíře.

Důležité upozornění: Tento kurz není jen o kreslení.
Nakreslení portrétu je jen vedlejší produkt, protože portrét dokáže nakreslit každý z nás. Tento kurz by měl nastartovat člověka k tomu, aby se zamyslel, co v životě skutečně chce a uvědomil si, že jeho možnosti a schopnosti jsou neomezené.

Kurz je vhodný pro ty, co si uvědomují, že za ně v životě nikdo nic neudělá, že musí každý hezky sám... Jen každý z nás má ve svých rukách, zda se chce učit a kam chce v životě dojít.

Učit se a poznávat nové věci = POSUNOUT SE DÁL.

Ubytování

Potřebujete-li ubytování, je možné v některých městech využít možnopsti přespání v budově, kde kurz probíhá. Někde jsou pokoje s vlastním sociálním zařízením, někde splečné. Ceny najdete v termínech kurzů. První den začínáme v 8,30 hod. Ostatní dny v 9,00 hod., Předpokládaný konec vždy v 17,00 hod.

Počet účastníků je limitován. Většina skupin je pro 10 lidí. Doporučujeme podívat se do sekce  "Ukázky prací".   

Učit se a poznávat nové věci = POSUNOUT SE DÁL

Těšíme se na Vás   :-)

O kurzu

Ukázky prací

Termíny            

Cena

Reference

Lektorky

Kontakt

PŘEHLED KURZŮ