Přestaňme ždímat, pečujme o ni…

31. října 2011 naše zeměkoule oslavila narození miminka, které chybělo k dosažení 7 miliard obyvatel. Takovéto cifry jsme byli schopni dosáhnout .....
31. října 2011 naše zeměkoule oslavila narození miminka, které chybělo k dosažení 7 miliard obyvatel. Takovéto cifry jsme byli schopni dosáhnout dokonce už o 2 roky dříve, než OSN v roce 2004 předpokládala. Je to však opravdu takový důvod k oslavám? Představte si, že ještě kolem roku 1650 nás bylo pouhých 500 milionů. Během dvou seti let se tento počet zdvojnásobil a na počátku 19.století jsme již dosáhli první miliardy. Huráá, někdy kolem roku 1800 padla ta magická cifra… 1 miliarda! Země se o nás starala dobře a to bylo vidět i na našem dalším vývoji. Příroda k nám byla opravdu štědrá, protože nám umožnila, abychom o necelých 200 let později dosáhli už neuvěřitelných 6 miliard! Neuvěřitelný přírůstek, že?
Zatímco naši předkové si ve svém počtu mohli znečišťovat prostředí, jak chtěli, aniž by se to výrazně podepsalo na naší planetě, v dnešním zastoupení 7 miliard představuje pro Zemi obrovské zatížení už jen uspokojení základních potřeb každého z nás. 7 miliard už je ohromný počet a abychom nakrmili každého jedince, využíváme již k produkci potravin takové procento půdy, jaké je jen únosné. V této chvíli přichází velice vážná otázka: „Bude Země schopná nás i nadále živit? Bude i nadále jídlo pro všechny?“ „Jistě, že ano,“ odpovíme si. „Více půdy už sice k obdělávání nezískáme, ale člověk je inteligentní stvoření, dokáže díky svému vývoji za pomoci mnoha vynálezů úrodnost půdy zvýšit, a tak nakrmit každého.“ Dnes ještě ano, ale náš počet narůstá neuvěřitelně rychle. V roce 2004 OSN odhadovala, že 9 miliard dosáhneme v roce 2300, v roce 2010 tuto hranici již ale posunula na rok 2050. Pokud by ale vývoj našeho přírůstku pokračoval stejným tempem, bude Zemi v roce 2300 obývat 143 miliard lidí! Jak uživit takové množství? Vypuknou války o půdu, potraviny a energii? Takovou zátěž přeci Země nemůže vydržet.
Naše planeta vytrvale odolává, drží a my stále vymýšlíme nová hnojiva a vylepšováky, které by pomohly dostat ze země ještě více. Zatímco propočítáváme, kolik obyvatel tato planeta ještě unese, přicházejí zprávy, které popisují naprostý paradox této situace. Podle posledních zpráv až 50% jídla skončí v odpadu! Téměř 2 miliardy tun potravin ročně přijdou na zmar. Ročně spotřebujeme 550 miliard kubíků vody na vypěstování rostlin, které nikdo nevyužije, které vyhodíme! Toto je ohromné plýtvání přírodními zdroji. Zemědělství je největším konzumentem sladké vody, významným spotřebitelem energie a obrovskou zátěží pro životní prostředí. Vypěstování našich 4 miliard tun potravin ročně je pro naši zemi obrovskou zátěží a my přesto polovinu vyhodíme. Strachujeme se, jestli nám za pár let Země dá dostatek potravin a přitom s nimi takhle plýtváme. Obáváme se nárůstu obyvatel, přitom Země by dnes byla schopná uživit dvojnásobek. Ale my se nestaráme o to, jak tyto zdroje ušetřit do budoucna, my opět přemýšlíme jen nad tím, jak ze Země dostat ještě více. Ale opravdu potřebujeme tolik?
Martina
zdroj obrázku:www.eltalent.com
8.6.2013 | Autor: Květuše Hochmalová