Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou

Názory účastníků kurzů

Vy sami dokážete mnohem lépe popsat, o čem naše kurzy kreslení jsou. Že skutečně nejsou jen o kreslení, ukazují vaše dopisy. Z reakcí, které dostáváme, občas někoho z absolventů kurzu požádáme o svolení jeho názor zveřejnit.

Napsali jste nám:

Paní Blance je dnes 83 let a má kresby jako tréninkové cvičení paměti :-). Je to až neuvěřitelné. Napsalanám o tom.

Dobrý den vážená paní Hochmalová,

V roce 2009 jsem byla vaší žákyní na kurzu a s tím, co jsem se u vás naučila, pracuji dodnes (rok 2020).

Od toho ledna 2009, kdy jsem u vás poprvé s portréty začala, jsem jich vytvořila již 600. Každý portrét má své číslo a všechna ta čísla s přiřazením konkrétní osoby používám jako tréninkové cvičení paměti.

Každý večer před spaním si vyjmenuji 50 po sobě jdoucích portrétů od čísla 1 do 50, další den 51-100 a takhle stále dokola. Vím podle čísla obrázku každou nakreslenou tvář, která je mu přiřazena. V mém plánu je nakreslit ještě 100 portrétů s tím, že pak budu každý večer opakovat místo 50 rovnou 100 portrétů a tak mi těch 700 vyjde na týdenní trénink.
Toto kreslení se stalo, a to hlavně díky vám, mým velkým koníčkem. Zároveň mám z toho radost i proto, že vím, že dělám něco pro své zdraví, neboť si myslím, že mi to velmi pomáhá udržet svou paměť v aktivním stavu. Kreslení je má radost a radost rozdávám i těm, jimž portréty kreslím.

Věřím, že tyto informace, které jsem vám zde napsala, jsou pro vás zpětnou vazbou pro vaší práci, že děláte dobrou věc, která pro druhé přináší nejen potěšení, ale také obohacení.

Pokud byste chtěla někde napsat o tom, jak jsem s tím, co jsem se u vás naučila, dál naložila a jak mi výkresy pomáhají trénovat paměť, ráda vám dám více informací, třeba mezi tím nakreslím další obrázky, přeci jen mám ještě 100 kousků před sebou a v mém věku 83 let nesmím zahálet, je třeba denodenně trénovat, aby byla mysl fit : -) 


Za vše vám moc děkuji, srdečně zdravím, přeji vám hodně štěstí a ještě mnoho spokojených žáků.

S úctou Blanka Lieblová

 

Dobrý den, paní Květo.

Chystám se už delší dobu vám napsat, jsem tak plná vděčnosti k vám a ke všemu co mně potkalo. Nějak mi připadá, že jsem ještě šťastnější a že se ještě víc raduji ze života než dřív, tím myslím před vaším kurzem. Ten se konal teprve letos v září v Liberci. Myslím od té doby často na spoustu věcí, které jakoby se mi otevřely asi vlivem vašeho "povídání", diskutujeme o nich často i s mojí kamarádkou Dášou na našich toulkách. Takže nejenže jsem hrdá na svoji novou dovednost nakreslit obrázek, ze kterého mám vždycky ohromnou radost, ale navíc jakoby mi narostly nějaký nový větve, které sahají někam dál, kde jsem zatím nebyla.

Děkuju moc a posílám pár svých obrázků. Určitě se přihlásím ještě na pastelky.

Věra N.

 

Dobrý den
Musím vám napsat, že jste mi kurzem Kreslení pravou mozkovou hemisférou otevřela oči v poznání sama sebe. Neustále mi "dochází" věci, které bych za jiných okolností možná jen přešla nebo si jich ani nevšimla. Uvědomuji si určité skutečnosti spojené s mým dětstvím, vybavily se mi okamžiky a hlavně pocity spojené s malováním obrázků,které jsem v sobotu prožívala znovu jako dospělá a bylo pro mne těžké se s nimi vyrovnat,protože nebyly právě příjemné.

Nicméně tím, že jsem si všechno byla schopna v sobě najít a popsat tak, jak to skutečně je a že jsem si na Váš kurz vlastně přišla vyřešit své dávno zapomenuté, ale skryté problémy, otevřít je a pochopit-tím se můj život začal ubírat novým, smysluplným směrem.
Jsem Vám za to nesmírně vděčná.

Dnes vím, že jsem si svým kreslením v dětství vyrovnávala svůj vztah s mými zaneprázdněnými rodiči, kteří mi nevěnovaly téměř žádnou pozornost a já se z toho vymalovávala. Byl to můj svět, má terapie,mé pocity na papíře.
Byla jsem překvapena,že se mi při kreslení u Vás začaly vybavovat nepěkné vzpomínky z dětství dokonce i v obrazech..Vše jsem vnímala jasně a živě. Viděla jsem malou blonďatou holku se skicákem v trávě... a vnímala její citové rozpoložení.
A najednou jsem vše pochopila-i to, proč jsem první den tvrdila,že kreslit byl vždy můj sen.
Nastal čas, kdy si sedám ke kresbě a vnímám již jen příjemné pocity. Dávno zapomenuté bolesti jsou pryč a mohu jít dál.

Srdečně děkuji.
Nic se neděje jen tak,vše má svůj hluboký smysl.
Ráda jsem Vás poznala a děkuji Vám za vše.

Pavli

 

Dobrý večer,
asi trochu zapátráte kdože Vám to vlastně píše :-)
Jmenuji se Alena a prošla jsem několika Vašimi kurzy. První - kreslení pravou hemisférou - bylo ve Zlíně myslím někdy kolem roku 2006.

Chtěla jsem Vám jen říct, že Vám nesmírně děkuji za všechny Vaše kurzy a činnost, kterou děláte, protože jste to byla právě Vy, která mi ukázala duchovní cestu a naznačila cosi, co je kolem nás. Od té doby jsem se o esoteriku čím dál více zajímala a následně se otevírala různá nová a nová vrátka, vše funguje tak úžasně. Mezitím jsem se vdala a máme dvě nádherné děti, i když to mladší půlroční mládě nás zatím moc vyspat nenechá :-) Po mateřské hodlám také rapidně změnit profesi :-)

A i když je to už dlouho a skoro se dá říci dávno, co jsem Vás viděla naposledy, občas ráda nakouknu na Vaše stránky do sekce "O čem přemýšlím" a také mě to mnohdy inspiruje, mnohdy si souhlasně přitakávám no vždyť jo, mnohdy si něco dalšího uvědomím....
Moc Vám děkuji za Vaši práci a energii, která mi ukázala nádhernou cestu, o které jsem do té doby neměla tušení. Díky..

Alena

 

Zdravím Vás.

Dovolte mi, abych Vám ještě jednou poděkovala za ty krásné tři dny, které jsem mohla prožít v Brně. Je pravda, že očička dostala docela zabrat, ale stálo to za to.

Když jsme měli závěrem hodnotit, co nám kurz přinesl, nemohla jsem hned najít ta správná slova. Počáteční nervozita se rozplynula, napětí zmizelo a zvědavost, jestli budu schopná něco vytvořit, se proměnila v desky s nakreslenými obrázky. Odjížděla jsem sice trošku unavená, ale s dobrým pocitem, že jsem vše zvládla. Poznala jsem šikovné lidičky, kteří jsou schopni pro sebe něco udělat a poznala jsem Vás, která ochotně děláte něco pro jiné.

Doma mě hned u plotu vítal kocour, v obýváku manžel a v pokoji syn se čtyřicítkou horečkou. Když jsem mu nesla uvařený čaj s Paralenem, dělala mu chladivý zábal a otírala mu ručníkem pot z čela, bylo vidět, jak mu dělá dobře, že se o něho někdo stará. A já jsem si vzpomněla na vyprávění o tom, jak jste seděla u synovy postele a budila ho. Je jedno, jestli je dětem pět, deset, nebo třeba pětadvacet, všichni potřebují cítit lásku a pocit bezpečí.

Přeji Vám hodně štěstí a spokojenosti, radosti z práce, kterou děláte a samé dobré lidičky kolem sebe.

Zdravím Jana

 

Dobrý den paní Květo,

chystám se již delší dobu, že Vám napíšu email. Bohužel pracovní povinnosti ani mí dva malí broučci mi nechtěli dopřát chvilku. Alespoň se mi za tu dobu urovnaly myšlenky. Chtěla jsem Vám napsat, že jsem si uvědomila, jak moc na mě Váš kurz zapůsobil. Jak jsem se již na kurzu zmínila, "kinezka" a věci mezi nebem a zemí jsou mi blízké. Ale uvědomila jsem si, že jsem měla sklon se ponižovat. Že jsem někomu chtěla stále dokazovat, že jsem dobrá. A přestože jsem dělala víc a víc, nějak se mi to "ocenění", pochvala nebo tak něco nedostávalo. U Vás jsem si uvědomila, že dobrá jsem. Že dokážu vše, co chci já a že na tom záleží nejvíc. Takže DĚKUJI! Děkuji za to, že jste mi otevřela oči a děkuji za to, že nyní jsem na sebe pyšná. Přeji Vám hodně úspěchů a doufám, že jsme se neviděly poprvé a naposled....

Kateřina F.

 

Milá Kláro,

omlouvám se za to oslovení, ale po osobním setkání s Vámi mě žádné jiné nepřijde vhodné... Ještě jednou bych Vám moc chtěla poděkovat za kurz pro děti - Šimon byl opravdu nadšený a hlavně je odhodlaný kreslit dál. Navíc je tužka jeho nejoblíbenější technika. Barevné obrázky moc nemusí... Dnes se ve škole ve výtvarné výchově "pochlubil" panu učiteli se svým výtvorem. Samozřejmě mu učitel vůbec nevěřil, že je to jeho práce, což jen dosvědčuje kvalitu Vaší výuky. Doufám, že Šimon zvládne aspoň část předvést " v přímém přenosu" během dvouhodinovky příští týden...

Se srdečným pozdravem Barbora Verbová

 

Dobrý den,

Ještě jednou moc děkuji za vaši (věřím, že úspěšnou) snahu nás na Křivoklátu naučit kreslit. Hrozně se mi to tam s vámi líbilo (včetně rozvičky a dalších aktivit) a nevadilo ani zpočátku horší počasí.

Jsem z toho všeho tak natěšený a pozitivně naladěný, že jsem dnes musel něco nakreslit. Zabralo mi to přes 3 hodiny a spoustu detailů už jsem se snažil odhadnout od oka bez měření.Když jsem nebyl spokojený, přišla na řadu guma. Šlo to velmi rychle a kresba rostla před očima.

Vím, že by s ní šlo strávit ještě nějaký čas a dopilovat ji, ale chtěl jsem ji dokončit dnes jako překvapení. Kreslil jsem manželku a s jejím svolením posílám výtvor dále. Byla opravdu překvapená a moc spokojená a už se těší, až výtvor ukáže rodičům. Ke kreslení jsem si pustil 2 desky výběru od Enigmy a jednu Best of Enya (na kurzu se mi to moc dobře poslouchalo).

Skáču myšlenkami z jednoho na druhé, jak jsem z toho kreslení nabuzený :-) Přikládám i originál foto. Snad to projde kvůli velikosti, ale nechtěl jsem výrazně měnit kvalitu.

Mějte se, děkuji za všechno, pozdravujte i paní Květu. Měl jsem z vás obou hrozně pěkný pozitivní pocit na srdíčku.

Někdy na shledanou.

Fanda Bár

P.S.: Nebojte se, nebudu Vaši mailovou schránku plnit každý den novými výtvory. Kreslit ale hodlám každou volnou chvilku. :-)

 

Milá Kláro,

srdečné zdravím z Chodska. Ještě jednou Vám moc děkuji za opravdu krásný zážitek, relax a hlavní věc a tou je kresba. Takový víkend jsem dlouho nezažila, ale opravdu jsem jej potřebovala. Načerpala jsem plno energie a ať člověk chce a nebo ne, dívá se pak na svět jinak. Jinak na osobní problémy, jinak na okolí a lidi kolem sebe. Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji v životě mnoho krásných zážitků a hlavně zdraví.

Se srdečným pozdravem a doufám, že i s dalším setkáním se loučí

Eva P.

 

Dobrý den,

chtěla bych Vám ještě jednou moc poděkovat za kurz kreslení, bylo to strašně moc inspirující. Když jsem nad tím tak zpětně přemýšlela, kreslení bylo super, ale nejvíc se mi líbilo a myslím si, že i pomohlo, Vaše povídání a relaxační cvičení na konci kurzu. Přijde mi, jako bych nějakou cestou opravdu šla a za ty tři dny došla někam, i když zatím jen o kousek, dál, než jsem byla dřív.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Eva

 

Dobrý den, paní Květo,

posílám Vám pěkný slunečný pozdrav z Vlašimi. Možná si na mě vzpomínáte, byla jsem u Vás na kurzu v lednu v Praze. Pak jsem i s dcerou Klárkou byla na kurzu Pastelky u paní Drahušky. Moc ráda na Vás i na ni vzpomínám, obě dvě jste mě velice obohatily, spoustu jste mě toho naučily.

Chtěla jsem se s vámi podělit o svůj poslední zážitek s portréty. Minulý týden jsem slavila se známými kulatiny. Takových je nás letos více a já dostala nápad, že všem, kteří "letošní sezonu" slaví stejně jako já, nakreslím portrét. Jak to dopadlo, posuďte i Vy z přiložených fotek.

Nastrojila jsem to tak, aby to bylo překvapení, věděl o něm jen můj manžel a kamarádka, jejíž portrét jsem Vám posílala minule. Všechny jsem pověsila za vrata stodoly a v příhodnou chvíli jsme je otevřeli. Myslím, že všichni byli velice překvapeni, před portréty stáli hodně dlouho.... což mé sebevědomí hodně pozvedlo :) Každý si ten svůj nakonec odvezl :)

Mějte se moc a moc krásně
Dagmar Hulmáková

 

vase-nazory-podekovani.jpg

Tohle nakreslili

vase-nazory-obrazky.jpg