Kurzy „Sebevědomí - Kreslení pravou mozkovou hemisférou“

Zapomněly naše děti kreslit ?

Zapomněly naše děti kreslit ?

Drtivá většina lidí si o sobě myslí, že ....

Drtivá většina lidí si o sobě myslí, že neumí kreslit. Není to však pravda, protože tato domněnka bývá založena na pocitech strachu, nedostatku sebevědomí či je způsobena řadou psychických bloků, které si mnozí z nás nesou v sobě už od dětství. Nejsmutnější na tom je, že tvrzení „já ale kreslit neumím“ se netýká pouze dospělých, ale často ho slýchávám jakožto učitelka výtvarné výchovy na základní škole i přímo od dětí. Přitom kreslení je odjakživa pro člověka něco tak naprosto přirozeného jako zpěv či chůze. Jen příkladem si vzpomeňme třeba na jeskynní malby a s tím spojenou touhu pravěkých lidí zachytit okolní svět. Jak úsměvné by asi bylo, kdyby tehdy řešili, zda umí kreslit či ne…

Co se tedy v dnešní době stalo, že převládá názor „kreslit neumím“ či „nemám talent“? Kam se poděla ta obyčejná dětská radost z tvoření?

A právě přinášet odpovědi na tyto otázky si klade za svůj cíl metoda zvaná kreslení pravou mozkovou hemisférou, kterou vytvořila učitelka Dr. Betty Edwardsová se svým kolektivem    v USA v 70. letech 20. století na základě mnoha zkušeností a pozorování svých studentů. Impulsem ke vzniku této metody byly objevy Rogera W. Sperryho, který za své výzkumy v oblasti lidského mozku získal v roce 1981 Nobelovu cenu.

V čem tedy tato metoda spočívá? Už jsme asi všichni někdy zaslechli, že lidský mozek tvoří levá a pravá mozková hemisféra. Mezi oběma hemisférami jsou však významné rozdíly, kterým je třeba porozumět, chceme-li naplno cvičit a rozvíjet schopnosti a možnosti svého mozku. Levá hemisféra ovládá logiku a myšlení jsou v ní ukryta fakta, čísla a věcné informace. Naproti tomu pravá hemisféra ovládá fantazii a emoce jsou v ní skryty naše sny, touhy, intuice a kreativita. Ideálním stavem by pro člověka bylo, kdyby obě hemisféry fungovaly ve vzájemné rovnováze. V naší uspěchané době jsme však orientovaní především na levou hemisféru a pravá hemisféra, která nezná strach a ukrývá v sobě výše zmíněnou radost z tvoření, je bohužel opomíjena.

Přimo na kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou se budeme věnovat sérii kresebných cvičení, které jsou zvolené tak, abychom do kreslení dokázali zapojit tvořivou pravou hemisféru. Postupujeme po malých krocích od jednoduššího po složitější. S každým tahem tužky se budete zbavovat strachu z toho, že „neumíte kreslit“. Na konci kurzu si pak odnesete vlastnoručně nakreslený portrét, který Vás už nikdy nenechá na pochybách, zda umíte kreslit.

A za jak dlouho, že se tedy naučíte kreslit? Stačí na to pouhé dva dny, věřte mi. Než jsem se stala lektorkou, tak jsem o kurzech kreslení pravou mozkovou hemisférou slýchávala už nějakou dobu – v drtivé většině ohlasy typu „prý se tam dějí zázraky" – teď už ale s jistotou můžu říct, že kdo to nevyzkouší na vlastní kůži, nepochopí. Každý z nás totiž umí kreslit, stačí se jenom zbavit zábran, získat sebejistotu a zažít radost z tvoření – a tak přijďte i vy prožít svůj zázrak na kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou.

 Adéla Brunnerová

 

 

14.10.2016 | Autor: Admin