Kurzy „Sebevědomí - Kreslení pravou mozkovou hemisférou“

Předstírání dobráctví

Předstírání dobráctví

Teprve nyní jsem se dostlala k napsání tohoto příspěvku, ale nosím ho v hlavě již delší dobu. Od té doby, co u nás Lidl vybudoval dětské hřiště za 1.000.000,- Kč. Zní to krásně, že? Ale co já si myslím o tom, jaká je skutečnost?

Teprve nyní jsem se dostlala k napsání tohoto příspěvku, ale nosím ho v hlavě již delší dobu. Od té doby, co u nás Lidl vybudoval dětské hřiště za 1.000.000,- Kč.                                              

Zní to krásně, že? Ale co já si myslím o tom, jaká je skutečnost?

Předstírání dobráctví, manipulace, klamání. To je asi tak nejvýstižnější, jak to já vnímám.

Začalo to tak, že jednoho krásného dne mi od mé dobré známé přišel mail, kde mě žádala, zda bych svým hlasem mohla přispět k tomu, že u nás bude zdarma vybudováno hřiště v hodnotě jednoho miliónu korun.

Bylo to jednoduché. LIDL vypsal soutěž mezi městy. Největší počet hlasů občanů jakéhokoli města, kde je postaven Lidl, rozhodne o tom, že ve třech městech s největším počtem hlasů bude hřiště postaveno. A tak lidé mezi sebou posílali maily:“Dejte hlas Lidlu…, pošlete to dál…., už víš, že Lidl postaví u nás hřiště…., musíš se zaregistrovat a dát Lidlu hlas,….. „

A tak se zde rozpoutala jakási lavina a každý hovořil o Lidlu. Reklama jak hrom. „Ó, jak jsou hodní, milí, pokud je budeme podporovat, darují nám hřiště pro děti,… „

Pořadí měst se dalo sledovat na internetu a naše město se pohybovalo na prvních místech a tak do posední chvíle každý občan sháněl další a další hlavy, jen aby pro děti hřiště mohlo být. Poslední dny před koncem akce v podstatě většina lidí nemluvila a nemailovala o ničem jiném.          

NAKONEC SE PODAŘILO.

Na počet obyvatel jsme měli tolik hlasů, že bylo naše umístění mezi prvními třemi. Hurá, hřiště za milión je naše. To bude krááása J. A jak ta pohádka, o které se mluvilo po celém městě, dopadla?

Máme hřiště. A jaké? No přece za milion.

Byla jsem se podívat. Konec konců, podívejte se také. Vyfotila jsem ono hřiště.

Přijde mi to jako výsměch. To snad není ani možné. Zkusím to rozpočítat.

 

1x malý deskový kolotočík – zřejmě 100 000 Kč

1x dvě houpačky na řetízku – zřejmě také 100 000 Kč

1x minihoupačka koník -     možná také 100 000 Kč

1x domeček -     ten by mohl být za 100 000 Kč

1x houpačka mušle – za 100 000 Kč

2x skluzavka – 200 000 Kč

4 x lavička a plot – 100 000 Kč

IMG_0188.JPG IMG_0186.JPG

 

I kdyby stál každý předmět 100 000 Kč, což je ovšem nesmysl, pořád ještě zbývá do milionu hodně peněz.

Je mi z toho smutno. Jak snadno se dá předstírat dobráctví a JAK SNADNO NÁS DOSTANOU. Člověk zas a znova uvěří. Doufá, že slib se stane skutečností. Myslím, že hodně dlouho nebudu posílat nikam žádné své hlasy.

Zase mi dochází, jak jen jsme naivní a snadno manipulovatelní. A asi to nebude jen v posílání hlasů.

Květa Hochmalová

13.9.2016 | Autor: Květuše Hochmalová